Magazynowanie - co to jest?

Pracując w branży związanej z produkcją, transportem produktów czy logistyką z pewnością nie raz natknęli się Państwo na termin magazynowanie. Intuicyjnie, każdy z nas doskonale zna to pojęcie i utożsamia je ze składowaniem czy gromadzeniem towarów w jednym miejscu w celu ich czasowego przechowania. Magazynowanie, zgodnie ze specjalistyczną definicją to jednak znacznie więcej, niż mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka.

Z magazynowaniem związane są terminy dotyczące zachowań oraz sposobu postępowania z towarami czy przedmiotami. Na definicję składa się więc między innymi:

  • gospodarowanie zapasami,
  • utrzymywanie określonej liczby towarów,
  • konfekcjonowanie i konsolidowanie produktów,
  • organizowanie wejścia towarów na rynek i ich wyjścia z obrotu,
  • ustalanie przepływów i odpływów poszczególnych produktów w danej firmie.

Tłumacząc na czym polega magazynowanie można stworzyć także definicję negatywną, która określa je jako o niepożądaną przerwę w przepływie zgromadzonych produktów czy towarów. Z punktu widzenia ekonomii musimy jednak zdawać sobie sprawę, że takie przestoje są nieuniknione, a co więcej – firma może zyskać na racjonalnej i przemyślanej organizacji magazynowania.

Rodzaje magazynów

Istnieje kilka kategorii, według których następuje podział magazynów. Do najbardziej popularnych należy rozróżnienie na podstawie funkcji, jakie mają pełnić. W związku z tym możemy wymienić:

  • magazyny długotrwałego składowania, w których przechowywane są produkty, które nie ulegają szybkiemu zniszczeniu lub których gromadzenie jest wymagane ze względu np. na nieregularny dostęp czy duże zapotrzebowanie sezonowe,
  • magazyny przerobowe, czyli tzw. tymczasowe – w nich zazwyczaj składuje się półprodukty, a także materiały o ograniczonej zdatności do spożycia czy wykorzystania,
  • magazyny operacyjne, w których następuje często konsolidacja i dekonsolidacja towarów czy ich przeładunek,
  • wersje przeładunkowe – wykorzystane przy organizacji transportu towarów.

Można podzielić magazyny również pod względem ich budowy i konstrukcji na:

  • Magazyny otwarte, które są najczęściej placami wydzielonymi na otwartej powierzchni, nie posiadają zadaszenia, a teren zabezpieczony jest przy pomocy płotów czy siatek. Wykorzystuje się je do przechowywania piasku, wody czy żwiru.
  • Budynki i pomieszczenia zamknięte – tworzone są w obiektach, które mają za zadanie ochronę towarów przed działaniem czynników atmosferycznych czy kradzieżą. Są to hale, a także silosy czy zbiorniki.
  • Wersje półotwarte – stosowane przy produktach, które mają ograniczoną odporność na czynniki atmosferyczne i potrzebują jedynie lekkiej ochrony. Są to m.in. wiaty, otwarte zbiorniki czy zadaszenia.

Urządzenia magazynowe

Równie ważne jak sama konstrukcja i organizacja wewnętrzna magazynu są urządzenia stosowane w ich wnętrzach. Umożliwiają one sprawną organizację przechowywania, konfekcjonowanie czy składowanie towarów. Wśród tych najczęściej wykorzystywanych możemy wymienić:

  • wózki paletowe, bez których przewożenie ciężkich czy nieporęcznych towarów ułożonych na paletach po dużych halach nie byłoby możliwe,
  • wózki widłowe, czyli pojazdy silnikowe, które pomagają w składowaniu towarów o wadze do kilku ton, nawet na dużych wysokościach, przy czym oszczędzają czas i energię pracowników,
  • suwnice – urządzenia służące do podnoszenia i opuszczania paczek i towarów, których działanie możliwe jest zarówno w pionie, jak i poziomie,
  • bandownice, które zabezpieczają ładunki przed wszelkimi uszkodzeniami czy zabrudzeniami na czas przewozu.

To tylko przykłady najbardziej popularnych urządzeń, które możemy spotkać na placach, w halach czy przy codziennej pracy magazynierów. Mają one jedną podstawową funkcję – przyspieszenie pracy i umożliwienie składowania i przenoszenia towarów o zróżnicowanej masie i wielkości. Oprócz wyżej wymienionych produktów popularne są również urządzenia, takie jak osuszacze powietrza czy klimatyzatory. Niektóre magazyny muszę być wyposażone także w chłodnie.

Magazynowanie towarów - jakich?

Przygotowaliśmy ofertę obejmującą przechowywanie stacjonarne towarów w magazynach klasy A oraz na regałach wysokiego składowania. Dlatego jesteśmy w stanie składować, konfekcjonować czy paletyzować produkty najróżniejszego rodzaju.

Jako specjaliści możemy przyjąć artykuły wymagające przechowywania w stałej, wysokiej temperaturze – posiadamy ogrzewanie nawiewowe. Można powierzyć nam także towary wymagające zabezpieczenia przed kradzieżą czy zniszczeniem – nasze systemy monitoringu i zaawansowane technologie informatyczne gwarantują pełną ochronę towaru. Posiadamy bezpieczny system przeciwpożarowy i nowoczesną infrastrukturę budynków, dzięki czemu jesteśmy zabezpieczeni nawet podczas wypadków.

Niezależnie od rodzaju przyjęte przez nas towary będą odpowiednio zabezpieczone przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych – rodzaj składowanie (na regałach, paletach itp.) dostosowujemy do wymagań konkretnych produktów.

Naszej firmie powierzyć można nawet duże ilości towarów – dzięki wózkom elektrycznym i wyszkolonemu personelowi szybko poradzimy sobie nawet z wielkimi, ciężkimi towarami o niestandardowym kształcie czy rozmiarze.

Kontakt ze specjalistą ds. logistyki


tel. 52 339 45 07
Formularz kontaktowy
Holkap na Facebooku